Otevřít menu

Na úvodní stranu Obecní knihovna Batňovice

facebook.com Instagram sknizkoudozivota.cz
Návštěv :
Celkem : 2195
Týden : 6
Dnes : 0

Malé ohlédnutí do historie knihovny ...

Historie knihovny v Batňovicích sahá daleko před rok 1918, kdy v Zálesí (část Batňovic) byla již veřejná čítárna a v obci dvě knihovny. Knihovna "Krakonošova" a knihovna "Čtenářské besedy".

V roce 1920 sloučením obou knihoven vznikla "Obecní knihovna".

V roce 1984 byla naše Obecní knihovna vyhodnocena jako vzorná knihovna a postoupila do krajské soutěže knihoven ve své kategorii. V roce 1993, po uplatnění restitučního nároku Milošem Hofmanem na budovu bývalé Donátovy hospody (nyní tam sídlí firma KOVYS CZ čp.186) se obecní úřad musel přestěhovat do budovy čp.161"staré školy" a obecní knihovna na čas ukončila svoji činnost. Knihy byly uloženy v půdním prostoru školy a tam setrvaly více než 10 let!

Dne 4. března 2004 byla v přízemí bývalého obecního úřadu (stará škola čp. 161) znovu otevřena Obecní knihovna v Batňovicích. Za necelé čtyři roky byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce budovy a knihovna se načas přestěhovala do malé místnosti obecního úřadu (čp.4). Zpět (jen o patro výš) do nově zrekonstruovaných prostor se knihovna vrátila 19. března 2009.

V roce 2010 knihovna získala "Cenu hejtmana Královehradeckého kraje za vedení obecní knihovny" a postoupila do celostátní soutěže Knihovna roku.

V rámci soutěže Vesnice roku 2016 knihovna obdržela "Cenu hejtmana za moderní knihovnické a informační služby". V říjnu na slavnostním vyhlášení soutěže Knihovna roku 2016 v Zrcadlové kapli v Praze knihovna obdržela od ministra kultury D.Hermana "Diplom za systematickou a koncepční práci v knihovně".